چرا با CRM مایکروسافت مخالفید؟

علی رغم اینکه در پستهای قبلی سعی شد به صورت غیر مستقیم به ایرادهایی که برخی از همکاران به استفاده از CRM  مایکروسافت وارد می کنند پاسخ داده ایم، متاسفانه ظاهرا در شرایط فعلی این سبک پاسخ نمی تواند باعث اصلاح دیدگاه این دوستان شود و در خیلی موارد احساس می شود باید به صورت مستقیم به این انتقادها پاسخ داد، چرا که در بسیاری موارد نه تنها این عزیزان باعث سردرگمی مشتری در انتخاب می شوند بلکه به صورت کاملا غیر حرفه ای مزایای CRM مایکروسافت را تبدیل به ایراد کرده و به مشتریان خود می قبولانند، به عنوان مثال ایرادهای زیر:

۱- CRM مایکروسافت بسیار گران قیمت است؟

بلی بسیار گران قیمت است ولی زمانیکه شما مجبور به خرید لایسنس نرم افزار باشید، نه در ایران که ما بابت هیچ نرم افزاری لایسنس احتیاج نداریم، در نتیجه استفاده از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری مایکروسافت نه تنها گران نیست، بلکه با فراهم شدن امکان استفاده از آن در بستر اورست به صورت آنلاین تقریبا می توان ادعا کرد یکی از ارزان ترین گزینه های قابل استفاده در بازار است.

۲- توسعه CRM مایکروسافت ناممکن و بسیار سخت است؟

در اینجا باید از این دوستان پرسیده شود اگر توسعه CRM مایکروسافت که در تمام دنیا در حال استفاده است و متخصصان بیشمار آن در ایران نیز در حال افزایش روزافزون هستند را نمی توان توسعه داد ولی کدهای سفارشی شما که کاملا به صورت اختصاصی توسعه داده شده است و هیچ کس غیر از شرکت توسعه دهنده به دلیل عدم دسترسی به منطق و نحوه کدنویسی آن قادربه سفارسی  سازی آن نیست از نظر شما راحت و امکان پذیر و قابل توسعه است؟

۳- برخی پا را نیز فراتر نهاده اند و ادعا می کنند، CRM ارائه شده در بستر اورست، CRM مایکروسافت نیست؟

البته در شرایطی که “دروغ هر چه بزرگتر باورپذیرتر” این سبک انتقاد نیز دور از ذهن نیست.

۴- مایکروسافت ایران را تحریم کند دسترسی شما به CRM دچار مشکل خواهد شد؟

در پاسخ به این دوستان باید گفت مگر در حال حاضر مایکروسافت به ایران خدمات می دهد و شما برای دریافت نرم افزارهای خود از مایکروسافت خرید میکنید؟ که تغییر در تحریم ها و شرایط سیاسی برای شما ایجاد مشکل نماید؟

۵- نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری مایکروسافت کامل نیست!!!

این ادعا برای من در اولین بار که شنیدم شبیه طنزهای مطرح شده در stand up کمدی ها بود. اعتماد به نفس بالای این عزیزان در زمینه ادعاهای  واهی بسیار مثال زدنی است، این ادعا دقیقا معادل این است که مایکروسافت قادر به تولید نرم افزاری نبوده است که ما آن را با همه حواشی تولید کردیم، آیا این دیدگاه منطقی است؟ قضاوت بر عهده شما خواننده محترم.

۶- استفاده از نرم افزارهای جانبی مانند انبار و حسابداری جزء از نرم افزار CRM می باشند و بدون آن نمی توان از CRM استفاده کرد؟

این دوستان هنوز تفاوت ERP و CRM را به درستی درک نکرده اند و بر این موضوع هم اشرافی ندارند که این نرم افزارها هیچگونه ارتباطی با CRM ندارند ولی بهتر است زیر ساختی را انتخاب کنیم که بتواند با این ابزارهای مستقل ارتباط بر قرار کند و نه لزوما همه این بسترها در قالب یک نرم افزار ارائه شود، چرا؟ همانطور که می دانید شرکتهای بسیار زیادی هستند که تنها فقط نرم افزار حسابداری تولید می کنند و نسخه های مختلفی را نیز ارائه داده اند ولی هنوز به نسخه پایداری در این زمینه نرسیده اند، و به همین صورت سایر نرم افزارهای کاربردی مانند انبار داری و … لذا چندان منطقی به نظر نمی رسد که یک شرکت بتواند همه این محصولات را با یک قیمت متناسب و با امکانات کافی در اختیار قرار داده و پشتیبانی متناسبی را ارائه کند.

جمع بندی:

هدف از این پست پاسخ به برخی ایرادهای غیر منظقی ارائه شده توسط برخی از همکاران در حوزه تولید نرم افزار در زمینه CRM بوده است، ولی موارد ارائه شده به معنی عدم تایید توانمندی جوانان و متخصصین هموطن نیست، بلکه قطعا رسیدن به جایگاه و محصولی با جامعه هدف مایکروسافتی در بازه زمانی کوتاه قطعا تا حدودی غیر ممکن می نماید، ولی ما نیز مانند شما علاقمندیم از محصولات بومی و داخلی به جای نسخه های خارجی استفاده کنیم، اما باید از همه فعالان در این حوزه تقاضا کنیم به جای وارد کردن ایرادات متنوع و غیر منطقی و حتی مضحک به سایر همکاران خود، تمرکز خود را بر روی تولید محصول با کیفیت تر و افزایش امکانات آن لحاظ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *