چرا داینامیک سی آر ام مایکروسافت به درد نمی خورد؟

“چرا Microsoft Dynamics CRM به درد نمی خورد؟” این سوالی است که همه دوستانی که در گیر مقایسه این محصول با سایر محصولات داخلی شده اند درگیر آن هستند، در این پست دوست دارم در این مورد صحبت کنیم.

سوالی که از تمام تولید کنندگان CRM پرسیده می شود، مزیت رقابتی سیستم شما در مقابل CRM مایکروسافت چیست؟

پاسخ عموما موارد زیر هستند:

  1. اگر ایران به قوانین بین المللی در زمینه Copyrights بپیوندد، نمی توانید از این سیستم استفاده کنید.
  2. سیستم مدیریت ارتباط با مشتری مایکروسافت بسیار پیچیده است یا کار با آن راحت نیست.
  3. نگهداری Dynamics CRM پرهزینه و نیازمند زیر ساخت قوی است.
  4.  فاقد سیستم های جانبی مانند انبار و … است.
  5.  به سایر سیستم های ایرانی مانند پیامک، فاکس و… نمی تواند متصل شود.

و….

همه این موارد نه تنها ایراد نیستند بلکه به صورت ضمنی هر یک بیانگر تواناییهای از داینامک سی آر ام مایکروسافت نیز خواهند بود:

پاسخ به پرسش اول:

با توجه به شرایط فعلی ایران چشم انداز مشخصی در خصوص پیوستن ایران به قانون کپی رایت وجود ندارد، و قاعدتاً با توجه به عدم وجود ساز و کار شفاف و مدتها فعالیت غیر رسمی افراد و سازمانهای دولتی بزرگ و کوچک با ساختار فعلی، در صورت اقدام ایران تا زمان عملیاتی شدن آن حداقل چندین سال زمان خواهد برد، و حتی پس از عملیاتی شدن نیز با توجه به نیاز به خرید لایسنس برای تمام سیستم های فعلی از ویندوز ۷, ۸ گرفته تا سایر ابزارها، بدون شک یک انقلاب نرم افزاری کوچک رخ خواهد داد و در نهایت تا ان زمان چه کسی ضمانت وجود و بقاء شرکتهای مشابه را که بدون نیاز به لایسنس فعالیت می کنند خواهد کرد؟ تمام اینها به کنار، این ایراد خود این سوال را در ذهن ایجاد می کند، که با وجود این قیمت بالای لایسنس CRM چگونه آمار فروش و استفاده آن در دنیا رو به گسترش است و با اقبال عمومی مواجه است؟

پاسخ به پرسش دوم:

پیچیده بودن بیان نامناسب و غرض ورزانه ای از کامل بودن است، من همواره هنگام مذاکره با دوستان این مثال را میزنم که کار با یک پیکان مدل ۵۷ نیز از یک هواپیما ساده تر است، هر دو نیز قابلیت حرکت دارند ولی این کجا و آن کجا، اگر می خواهید پرواز را تجربه کنید باید از هواپیما استفاده کنید نه …، مساله بعدی ساده سازی که در مورد آن بحث می کنند با حذف امکانات انجام شده است، آیا مفهوم ساده سازی حذف امکانات است؟

در نهایت اگر اولین تجربه کاری خود از outlook و یا Word و سایر نرم افزارهای مایکروسافتی را به یاد داشته یاشید، در ذهن دارید که در نگاه اول پیچیده گی زیادی داشت ولی به محض آغاز کار و علاقمند شدن به آن تا حدی وابستگی کارآمد ایجاد می شود که بدون استفاده از آن کار خود را نمی توانید کامل انجام دهید این دیدگاه دقیقاً در مورد سی آر ام مایکرو سافت هم بر قرار است.

 پاسخ به پرسش سوم:

برخلاف دو مورد اول با این مشکل دقیقاً موافق هستم، چرا که استفاده از نرم افزار بزرگ زیر ساخت بزرگ نیز می طلبد، ولی این مشکل نیز راهکاری دارد، راهکار آن استفاده از سرویس ابری اورست است، در این سرویس شما فقط هزینه پشتیبانی محصول مورد استفاده را در مدت یکسال پرداخت می کنید، علاوه بر آن شما می توانید از دوره های آموزشی رایگان و یا با هزینه ای بسیار اندک که در  اورست برگذار می شود استفاده کنید.

پاسخ به پرسش چهارم:

در نگاه حرفه ای به سیستم های نرم افزاری، هر سیستم کاربرد مشخصی دارد و برای هدف مشخص خود ساخته شده است، لذا اگر به دنبال سیستمی هستید که انبار، حسابداری، اتوماسیون اداری و … را با هم داشته باشد، باید به دنبال ERP باشید و نه CRM، یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری به هر بررسی و مدیریت هر اقدامی که با مشتریان در ارتباط باشد می پردازد و نه بیشتر. برای سایر نیازمندیها باید به فکر استفاده از سیستم مختص خود باشید، قاعدتاً توقع اینکه سیستمی از پیش دقیقاً بر اساس نیاز شما ساخته شده باشد تقریباً به همان اندازه است که انتظار داشته باشید یک لباس بسیار زیبا بدون اندازه گیری به صورت کامل بر اساس سلیقه و اندازه شما از پیش ساخته شده باشد.

پاسخ به پرسش پنجم:

این ایراد نیز وارد است ولی در سرویس ابری اورست ما برای آن راهکار داریم و همانطور که در پستهای مختلف قبلی اشاره شده است، با اضافه کردن افزونه های فاکس، ایمیل انبوه، ایمیل، پیامک و کالر آیدی این مشکلات نیز در اورست مرتفع شده است.

در صورت وجود هرگونه پرسش و ابهام لطفا با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *