پردازش ابری (Cloud Computing) چیست؟

در این مقاله قصد داریم توضیحاتِ کاملی درباره‌ی پردازشِ ابری، مزایا و خدماتِ آن به شما ارائه کنیم.

هر روز بیش از پیش، تکنولوژی به سمت فضای ابری پیش می‌رود. این فناوری یک پدیده‌ی گذرا نیست؛ چراکه در طول ده سالِ گذشته، از نرم‌افزارهای سنتی گرفته تا نرم‌افزار به عنوان سرویس (Saas)، تغییراتِ زیادی در این زمینه صورت گرفته است. به همین دلیل از نسلِ آینده‌ی پردازشِ ابری انتظار می‌رود با استفاده از تلفن‌ِ همراه، روش‌های بیشتری برای سرویس‌دهی از هر جای دنیا را پیشِ روی کاربران قرار دهد.

 

پردازش ابری چیستتعریف پردازش ابری

پردازش ابری نوعی انتقالِ سورسِ نرم‌افزار، ذخیره‌سازی داده‌ها و پردازش آن‌ها به فضای بیرونی است. کاربران با هر وسیله‌ای که به اینترنت متصل باشد، می‌توانند به نرم‌افزارها و فایل‌ها دسترسی پیدا کنند. اطلاعات و برنامه‌ها به جای هارد دیسک، در یک شبکه‌ی جهانیِ ایمن ذخیره می‌شوند. این امر قدرت پردازش را بیشتر و اشتراک گذاری را آسان‌تر می‌کند و کاربر می‌تواند با استفاده از تلفن همراه بدون هیچ گونه محدودیتی، کارهای مربوطه را انجام دهد. پردازش ابری روشی پرکاربرد و موثر برای پردازش منابع محاسباتی است و کاربران می‌توانند براساس میزان و مدتِ استفاده، ماهانه هزینه‌ای را پرداخت کنند. نرم‌افزارها و پلتفرم‌ها برای بیشترین میزانِ کارایی و امنیت دائماً به‌روزرسانی می‌شوند. به طور همزمان چندین نفر می‌توانند به یک برنامه یا فایلِ مشترک دسترسی داشته باشند و در هر زمان و مکانی با هم همکاری کنند.

زندگی قبل از پردازش ابری:

تصور این موضوع سخت است که در سال‌های گذشته کارکنان می‌توانستند تنها به فایل‌های اداری، پیام‌ها و سیستم‌های کامپیوتری که از طریق کابل‌های فیزیکی به دیگر کامپیوترها متصل شده بود، دسترسی پیدا کنند. داده‌ها بر روی سیستم‌های بزرگ در اتاقی با تهویه‌ی مناسب برای جلوگیری از گرمای بیش از حد، ذخیره می‌شدند. بنابراین از دست دادن یا خراب شدن یک دستگاه می‌توانست فاجعه محسوب شود.

امروزه، محاسبه به روش پردازش ابری، بسیاری از این مشکلات را از بین برده است. با سرورهای نامحدود، دیگر نیازی به بانکِ سرورها در اتاقی با تجهیزات و تهویه‌ی مناسب نیست.

کارمندان دیگر مجبور نیستند برای بک‌آپ گرفتن از اطلاعات، این کار را به صورت دستی بر روی هارد دیسک، سی‌دی و یا دستگاه‌های دیگر انجام دهند.

کارمندان و مدیران بدون محدودیتِ مکانی از هر جایی که هستند، می‌توانند به اطلاعات و داده‌ها‌ی شرکت دسترسی پیدا کنند و انجامِ این فرآیند محدود به یک موقعیت جغرافیایی خاص نیست.

پیش از ظهور پردازش ابری، به‌روزرسانی نرم‌افزارها نیاز به پرداخت هزینه‌های زیادی داشت. برنامه‌ها باید به صورت دستی و جداگانه بر روی هر دستگاه نصب می‌شدند. تنها شرکت‌های بزرگ می‌توانستند فروشندگان برنامه‌ها را استخدام کنند تا نرم‌افزارها را سفارشی نصب کنند. باگ‌ها و مشکلاتِ امنیتی از دیگر مشکلاتی بود که تا سال‌ها راه‌حلی برای رفع آن‌ها نبود.

مدیران، نگران این موضوع بودند که یک فاجعه‌ی طبیعی باعث شود همه‌ی سوابق و اطلاعات شرکت از بین برود؛ در حالی که داده‌های ذخیره شده در فضای ابری، دارای تدابیر حفاظتی متعدد می‌باشند و امکان از بین رفتن آنها بسیار کم است.

برنامه‌های سنتی همیشه پیچیده و گران‌قیمت بودند و تامین سخت‌افزار و نرم‌افزار موردنیاز برای اجرای آن‌ها بسیار دشوار بود. سازمان‌ها برای نصب، پیکربندی، اجرا، امنیت و به‌روز‌رسانی آن‌ها نیاز به یک تیم کامل از متخصصان داشتند. زمانی که این تلاش را بر روی ده‌ها یا صدها برنامه تصور کنید، به راحتی می‌توانید ببینید که چرا در طول تاریخ، تنها شرکت‌های بزرگ با بهترین بخش آی‌تی شانسِ پیشرفت داشتند و کسب‌وکارهای کوچک شانسی در این زمینه نداشتند و شکست می‌خوردند.

پردازش ابری دردسرهای زیادی که در مدیریت داده‌ها وجود داشت را از بین برده است.

برنامه‌های مبتنی بر پردازش ابری درحالی‌که هزینه‌های کمی دارند، می‌توانند روزها و هفته‌ها بر روی سیستم اجرا شوند. با یک برنامه‌ی ابری، شما فقط یک مرورگر را باز می کنید، وارد می‌شوید، برنامه را سفارشی و از آن استفاده می‌کنید.

چرا پردازش ابری بهتر است؟

در پردازش ابری، داده‌ها به یک دستگاه و مکان محدود نیستند و می‌توان از آن‌ها از هر جایی و با هر دستگاهی که به اینترنت متصل باشد، استفاده کرد. برنامه‌های مبتنی بر فضای ابری، قابل انعطاف و قابل تنظیم هستند و افزایش قدرت، ذخیره‌سازی و تغییر پهنای باند به آسانی قابل انجام است. به طور مثال یک نرم افزار crm ابری در همه جا و از طریق دستگاه های مختلف قابل دسترس است.

پردازش ابری مقرون به صرفه است. به این معنا که ماهانه هزینه‌ای متناسب با همان کاری که انجام می‌دهید می‌پردازید. همچنین نرم‌افزارها به طور خودکار دائماً به‌روزرسانی می‌شوند و فروشنده، کار نگهداری، پشتیبانی و عیب‌یابی را انجام می‌دهد. داده‌ها از طریق یک شبکه جهانی امن که به طور مداوم برای حداکثر بهره‌وری و عملکرد ارتقا داده می‌شود، جابه‌جا می‌شوند.

اطلاعات با بلایای طبیعی، سیل، آتش سوزی و یا خراب شدن سخت‌افزار از بین نمی‌روند. پروتکل‌های امنیتی به طور مداوم مورد تحلیل قرار گرفته و برای امن بودن در مقابل تهدیدات جدید به‌روز می‌شوند.

کسب‌‌وکارها برنامه‌های زیادی را برای اهداف مختلفی از جمله مدیریت ارتباط با مشتری، منابع انسانی، حسابداری، کنترل موجودی و موارد دیگر در فضای ابری نصب می‌کنند. برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان پس از آزمایش‌های امنیتی و اطمینان کامل، برنامه‌های خود را به فضای ابری منتقل کردند.

سوالات رایج درباره‌ی پردازش ابری:

اگر اطلاعات در هارد دیسک کامپیوتر ذخیره نمی‌شود، پس در کجا قرار دارند؟

اطلاعات شما در شبکه‌ای از سرورها ذخیره می‌شوند. ارائه‌کنندگان اصلی مثل گوگل، مایکروسافت و اپل، بانک سرورها را در سراسر جهان از خرابی در امان نگه می‌دارند.

کسب‌وکارها چگونه می‌توانند از فضای ابری استفاده کنند؟

فضای ابری برای پشتیبانی داده‌ها، تحویل نرم‌افزار و فراهم کردن ظرفیت پردازش بیشتر با یک روش امن و مقیاس‌پذیر استفاده می‌شود.

چرا پردازش ابری از سیستم‌های قبلی بهتر است؟ پردازش ابری مقرون به صرفه است؛ به این معنی که نیازی به سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در زیرساخت‌ها ندارد. با پردازش ابری، دسترسی به داده‌ها از هر مکانی ممکن بوده و امن است.

 

چه ویژگی‌ای برای استفاده از پردازش ابری لازم است؟

پردازش ابری

خدمات ابری از طریق اینترنت انجام می‌شوند؛ به همین دلیل لازم است که نیازهای کاربران سریع، ایمن و با ظرفیت کافی برآورده شود. همچنین پهنای باند جزو خدمات اصلیِ پردازش ابری است؛ بنابراین شبکه همیشه باید به‌روز باشد.

آیا فضای ابری ایمن است؟

اگرچه هیچ سیستمی کاملا بدون خطا نیست، اما داده‌های ابری بسیار مطمئن‌تر از اطلاعات ذخیره شده در درایوهای معمولی هستند. با هارد دیسک ممکن است اطلاعات به راحتی از بین برود. با استفاده از خدمات ابری، اطلاعات رمزگذاری می‌شوند و دائماً پشتیبانی می‌شوند.

چگونه می‌توان به اطلاعات ذخیره شده در فضای ابری دسترسی پیدا کرد؟

این امر بستگی به سرورهای مورد استفاده‌ی شما دارد، اما به طور کلی دسترسی، به امنیت سیستم و مجوزهای کاربر بستگی دارد.

 

سه مدل اصلی از ارائه‌ی خدمات در پردازش ابری

نرم‌افزار به عنوان یک سرویس (SaaS)

این مدل، رایج‌ترین نوع پردازش ابری است که برنامه‌های کاربردی را از طریق اینترنت در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این برنامه‌ها عموماً نیازی به دانلود و نصب بر روی کامپیوترهای جداگانه‌ی هر یک از کاربران ندارند و به این ترتیب زمان زیادی را در اختیار پرسنل فنی قرار می‌دهد. تعمیر و نگهداری و رفع اشکال به طور کامل توسط فروشنده انجام می‌شود. از ابزارهای مدیریت روابط مشتری می‌توان به Google Apps ،Slack ، QuickBooks و  Dropbox اشاره کرد. این‌ برنامه‌ها ابزارهای کاملی هستند که می‌توانند بدون نیاز به هیچ گونه کدگذاری یا برنامه‌نویسی‌ای به نیازهای کاربران پاسخ دهند.

زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS)

این مدل از خدمات ابری برای سازمان‌هایی است که می‌خواهند شخصی سازی کنند. مهم‌ترین ویژگی این مدل، ظرفیت اضافی آن است که می‌تواند به نیازهای کاربران در بازه‌ی بلند‌ مدت یا کوتاه‌ مدت پاسخ دهد. این مدل این امکان را فراهم می‌آورد تا شرکت‌ها منابع و زیرساخت‌ها را بدون نیاز به سرمایه گذاری‌های بزرگ برای پیشرفت خود تهیه کنند. با این روش، شخص ثالث میزبان عناصر زیربنایی مانند سخت‌افزار، سرورها، فایروال و ظرفیت ذخیره سازی است. شرکتی که در حال تولید یک محصول نرم‌افزاری جدید است، می‌تواند از IaaS برای تست کردن نرم‌افزار خود استفاده کند. مشتریان معمولا از طریق داشبورد یا API به سرورهای فضای ابری دسترسی پیدا می‌کنند.

پلتفرم به عنوان سرویس (PaaS)

این مدل، بلوک‌های سازنده برای ایجاد نرم‌افزار، از جمله ابزارهای توسعه، کتابخانه‌ها، سرورها، محیط‌های برنامه‌نویسی و اجزای برنامه را فراهم می‌کند. با PaaS، فروشنده امنیت، زیرساخت و یکپارچه‌سازی داده‌ها را انجام می‌دهد تا کاربران بتوانند سریع‌تر و با هزینه‌ی پایین‌تر به داده‌ها دسترسی پیدا کنند. با این پلتفرم، منابع استاندارد شده‌اند و لازم نیست هر بار یک برنامه‌ی جدید ساخته شود. در بسیاری از موارد افراد بدون مهارت‌های کدنویسی می‌توانند مشکلات برنامه‌های خود را حل کنند و داشبورد خود را به راحتی شخصی سازی کنند.

انواع پردازش ابری

سرویس پردازش ابری با چه روش‌هایی اجرا می‌شود؟

 

سرویس پردازش ابری به سه شکل اجرا می‌شود: سرویس ‌ابری عمومی، سرویس ‌ابری خصوصی و سرویس‌ ابری ترکیبی.

 

سرویس ابری عمومی :(Public Cloud)

زیرساخت این سرویس بر روی ابر و در محیط اینترنت قرار دارد و توسط سازنده‌ی آن اداره و پشتیبانی می‌شود. تمامی کاربران می‌توانند به سرور‌های خود از هرجایی و بدون محدودیت دسترسی پیدا کنند.

 

سرویس ابری خصوصی :(Private Cloud)

این سرویس در سرورها و شبکه‌های مخصوصی قرار گرفته و مخصوص شرکت‌هایی است که منابع نرم‌افزاری و سخت‌افزاری قدرتمندی دارند و زیرساخت آن توسط خود کاربر یا همان سازمان پشتیبانی می‌شود‌.

 

سرویس ابری هیبرید :(Hybrid Cloud)

این روش در واقع ترکیبی از دو روش قبلی است و قادر به اجرای برنامه‌های کاربردی در زیرساخت‌های متعدد فضای ابری است و قابلیت‌های فراوانی دارد. شرکت‌ها می‌توانند بسته به هر نیاز خود از ابر عمومی یا خصوصی استفاده کنند.

 

مزایای استفاده از پردازش ابری:

مزایای پردازش ابریاستفاده از پردازش ابری در طول دو دهه‌ی گذشته به پدیده‌ای مهم در کسب‌وکار و زندگی روزمره تبدیل شده است و مزایای زیادی دارد که در ادامه به چند مورد اشاره می‌کنیم.

استفاده‌ی آسان:

با پردازش ابری داده ها به سرعت ذخیره می‌شوند و به راحتی در دسترس همه‌ی کاربران قرار می‌گیرند.

قابلیت اجرا برای چندین نفر:

نرم‌افزار پردازش ابری باعث می‌شود تا برنامه‌ها و پورتال‌‌ها برای مشتریان شخصی‌سازی شوند تا همه بتوانند به طور همزمان از آن استفاده کنند.

قابل اعتماد بودن:

سیستم‌های ابری برای کسب‌و‌کارها و سایر کاربران تضمین بیشتری را فراهم می‌کنند و هنگامی که مشکلی به وجود بیاید، دسترسی به پشتیبانی بسیار آسان خواهد بود.

مقیاس پذیر بودن:

با وجود وسایلی که به اینترنت متصل می‌شوند، لازم است که نرم‌افزارها در هر دستگاهی نصب شوند و با برنامه‌های دیگر ادغام شوند. پردازش ابری می‌تواند این فضا را فراهم کند.

ایمن بودن:

پردازش ابری می‌تواند به خاطر افزایش منابع برای امنیت داده‌ها، محیط امن‌تری را فراهم کند.

برخلاف همه‌ی مزایای پردازش ابری، برخی از کاربران به دلیل تصورات غلط تمایلی به استفاده از این فناوری ندارند که با هم بررسی می‌کنیم.

باور های غلط در مورد پردازش ابری

باور غلط: فضای ابری خطرناک و آزمایش نشده است.

واقعیت: فضای ابری نسبت به کامپیوتر برای ذخیره و انتقال داده‌ها امن‌تر است.

فروشندگان فضای ابری همیشه بر روی بهبود امنیت سیستم‌های خود، کار می‌کنند. با استفاده از رمزگذاری و درگاه‌های امنیتی، فضای ابری امن‌تر شده است. فروشندگان فضای ابری، متخصصان و مهندسان علوم کامپیوتر را استخدام می‌کنند تا سیستم‌های خود را با آخرین فناوری‌های رمزگذاری به‌روز نگه دارند. این امر باعث می‌شود که فضای ابری به نسبت سیستم‌های دیگر کم‌تر آسیب ببیند. یک راه دیگر برای فهمیدنِ این مسئله این است که فضای ابری را مانند یک بانک تصور کنیم. پول شما در حساب بانکی امن‌تر از این است که آن را در یک شیشه در آشپزخانه ذخیره کنید. پس فضای ابری هم این چنین امنیتی را برای داده‌های شما فراهم می‌کند.

باور غلط: استفاده از خدمات ابری سخت است.

واقعیت: فروشندگان فضای ابری رابط‌های خود را به گونه‌ای طراحی می‌کنند تا استفاده از آن‌ها آسان باشد. فضای ابری ویژگی‌هایی را ارائه می‌کند که استفاده از خدمات را برای کاربران آسان‌تر می‌کند. با منوهای قابل فهم، به‌روزرسانی‌های خودکار، انعطاف پذیری ذخیره‌سازی و انتقال یکپارچه‌ی داده‌ها، استفاده از فضای ابری قطعاً آسان‌ خواهد بود.

باور غلط: فضای ابری غیر قابل اطمینان است. واقعیت: فضای ابری از کامپیوتر شما قابل اعتمادتر است. فضای ابری نه تنها داده‌های شما را ذخیره می‌کند، بلکه از داده‌های شما چندین کپی هم تهیه می‌کند. بسیاری از خدمات ابری به طور اتوماتیک پشتیبانی می‌شوند. فروشندگان فضای ابری از جدیدترین سخت‌افزارها و نرم‌افزارها برای راه‌اندازی سیستم‌های خود استفاده می‌کنند. اطلاعات ذخیره شده در ابر به این معنی است که شما می‌توانید تا زمانی که به اینترنت متصل هستید، از هر جایی از آن استفاده کنید.

باور غلط: آب و هوای نامساعد می‌تواند بر فضای ابری تاثیر بدی بگذارد.

واقعیت: فضای ابری یک ابر واقعی نیست و در آسمان قرار ندارد. فضای ابری هیچ ارتباطی با آب و هوا ندارد. مراکز داده‌ها در داخل ساختمان‌های کنترل کننده‌ی آب و هوا قرار دارند.

باور غلط: دسترسی به فضای ابری بسیار پرهزینه و زمان‌بر است.

واقعیت: فروشندگان فضای ابری از طریق ابزارهای مناسب، انتقال داده‌ها را سریع، آسان و مقرون به صرفه می‌کنند. بنابراین استفاده از فضای ابری بسیار ارزان است، چون نیازی به خرید سخت‌افزار یا نرم‌افزار جدید و استخدام متخصصان آی‌تی نیست. بنابراین، این کار هزینه‌های پیش رو را از ابتدا کاهش می‌دهد.

باور غلط: پردازش ابری تعیین کننده‌ی نوع خدمات است.

واقعیت: این شما هستید که انتخاب می‌کنید از کدام نوع خدمات فضای ابری استفاده کنید. بسیاری از سازمان‌ها از ابر ترکیبی استفاده می‌کنند که هم یک ابر خصوصی و هم یک ابر عمومی است. به طور کلی، یک سازمان از ابر خصوصی برای دسترسی به سرور اصلی وب‌سایت استفاده می‌کند، در حالی که از ابر عمومی زمانی که نیازهای محاسباتی زیاد است، استفاده می‌کند. فضای ابری حتی می‌تواند برای اهداف پشتیبانی نیز به کار رود. با توجه به انعطاف پذیری فضای ابری، این شما هستید که تعیین می‌کنید چگونه از آن استفاده کنید.

باور غلط: مشتریان به کسب‌و‌کارهایی که از فضای ابری استفاده می‌کنند اعتماد نمی‌کنند.

واقعیت: مشتریان خودشان هم از فضای ابری استفاده می‌کنند و به کسب‌و‌کارهایی که از فضای ابری استفاده می‌کنند، اعتماد دارند. موارد پرکاربردی مانند ایمیل، وب‌سایت‌های ارتباط جمعی و وب‌سایت‌های تجارت الکترونیکی همگی از فضای ابری برای ذخیره داده‌های کاربران استفاده می‌کنند. عکس‌ها، اطلاعات کارت اعتباری و پیغام‌های شخصی همگی در فضای ابری ذخیره می‌شوند.

باور غلط: فروشندگان فضای ابری می‌توانند به تمامی داده‌ها دسترسی پیدا کنند.

واقعیت: فروشندگان فضای ابری داده‌ها را رمزگذاری می‌کنند؛ به طوری که تنها خودتان می‌توانید آن‌ها را ببینید. همچنین آن‌ها فضای ابری داده‌های شما را هنگام ارسال به ابر پنهان می‌کنند و هنگامی که داده‌ها روی سرورها ذخیره می‌شوند، آن‌ها را رمزگذاری می‌کنند.

باور غلط: فضای ابری باعث می‌شود شما کنترل کمتری بر روی داده‌های‌تان داشته باشید.

واقعیت: فضای ابری انعطاف‌ پذیر است و شما می‌توانید به طور مرتب از آن استفاده کنید. همچنین در هر جایی که به اینترنت متصل هستید، قابل استفاده است. فضای ابری می‌تواند براساس هزینه‌ای که می‌پردازید مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین شما تنها برای همان چیزی که استفاده می‌کنید هزینه می‌پردازید و این امر به شما کنترل و انعطاف پذیری بیشتری می‌دهد. شما می‌توانید به راحتی استفاده‌ی خود را براساس نیازهای‌تان بسنجید.

 

آینده پردازش ابری

آینده پردازش ابری به احتمال زیاد شامل پیشرفت هایی در قابلیت پردازش، محاسبات کوانتومی و هوش مصنوعی و نیز گسترش پردازش ابری است. شرکت های بیشتری استراتژی‌های مختلفی را برای ترکیب خدمات از ارائه‌دهندگان مختلف به کار خواهند گرفت. فروشندگان فضای ابری شهروندان را توانمند می‌سازند تا بدون اینکه برنامه نویسان را استخدام کنند برنامه‌های موردنیاز خود را بسازند و مشکلات خود را برطرف کنند.

دستگاه‌های جدیدی که به اینترنت وصل می‌شوند شامل دستگاه‌های تناسب اندام، سیستم‌های امنیتی، یخچال‌ها، غذای حیوانات خانگی و ماشین لباس‌شویی تولید می‌شوند. در حمل‌و‌نقل پیشرفت‌های بسیاری به وجود خواهد آمد. صنعت تکنولوژی به گسترش به‌کارگیری پردازش ابری به سود شرکت‌ها و مصرف‌ کنندگان به طور یکسان ادامه خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *