دروغ هایی در مورد نرم افزار CRM مایکروسافت !

برخی ارایه کنندگان نرم افزار CRM ایرانی در پاسخ به سوال مشتریانی که نرم افزار آنها را با Dynamics CRM مایکروسافت مقایسه می کنند مواردی را مطرح می کنند که به عنوان یک شرکت ارایه کننده نرم افزار سی آر ام مایکروسافت لازم دیدیم در این مطلب به آنها پاسخ دهیم تا مشتری با نگاهی شفاف تصمیم خود را برای خرید نرم افزار مورد نظرش اخذ نماید. در ادامه این مطلب به صورت تیتروار دلایل عنوان شده برای استفاده نکردن از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری مایکروسافت را می آوریم و پاسخ می دهیم.

نرم افزار CRM مایکروسافت کرک شده است

این عنوان را که یکی از پرتکرارترین استدلال ها برای عدم استفاده از سی ار ام مایکروسافت است، از چند زاویه بررسی می کنیم. ابتدا نگاهی می اندازیم به نرم افزارهای crm ایرانی که به دو دوسته تقسیم می شوند. دسته اول آنهایی که توسط یک شرکت ایرانی از ابتدا طراحی و تولید شده اند و دسته دوم آنهایی که بر پایه یک سیستم متن باز شکل گرفته اند. طبق بررسی ما تقریبا همه نرم افزارهای سی آر ام  که در دسته اول قرار می گیرند از دیتابیس SQL مایکروسافت استفاده می کنند و بر روی ویندوز مایکروسافت نصب و راه اندازی می شوند. حال با نگاه این عزیزان این سوال مطرح می شود که چرا مشتری باید از نرم افزار سی آر ام مایکروسافت به قول آنها کرک شده استفاده نکند ولی از نرم افزاری استفاده کند که دیتابیس آن روی SQL کرک شده و خود آن روی ویندوزی کرک شده نصب می شود. تفاوت SQL Server و CRM که هر دو محصول مایکروسافت هستند و برای هر دو نیاز به لایسنس داریم در چیست؟ چگونه این دوستان استفاده از SQL Server به قول خودشان کرک شده را تجویز می کنند ولی استفاده از سی آر ام را مناسب نمی دانند.

اما واقعیت این است که نرم افزار CRM مایکروسافت که در ایران استفاده می شود کرک شده نیست بلکه تنها از لایسنس اشتراکی استفاده می شود. همین مساله در مورد SQL و البته محصولات سازمانی دیگر مایکروسافت نیز صادق است. لذا شما مشتری عزیز نباید در مورد لایسنس سی آر ام نگران شوید زیرا لایسنس این محصول با دیگر محصولاتی مانند SQL، ویندوز سرور، اکسچنج و … که سال هاست مورد استفاده قرار می گیرند، هیچ تفاوتی ندارد.

نسخه ای که در ایران کرک شده است بسیاری از امکانات نسخه اصلی را ندارد

انصافا وقتی اولین بار این عنوان را از یکی از مشتریان شنیدیم که به نقل از یکی از شرکت های ارایه دهنده سی آر ام ایرانی می گفت،  بسیار شگفت زده شدیم. همان طور که در بالاتر توضیح داده شد. CRM مایکروسافت کرک نشده است. و اما اینکه با نسخه اصلی فرق دارد دیگر خیلی عجیب است. یعنی مایکروسافت یک نسخه مخصوص داده است که در ایران استفاده شود و امکاناتش از نسخه اصلی کمتر است! البته ما فرض را بر بی اطلاعی این عزیزان می گذاریم. شما هم همین فرض را داشته باشید 🙂

اما واقعیت این است که داینامیک سی ار ام دو پکیج دارد سی ار ام آنلاین که فقط بر روی سرورهای ابری مایکروسافت ارایه می شود و سی ار ام سازمانی (on permise)که در همه جای دنیا یکی است و آنچه در سرویس ابری اورست ارایه می شود یا بر روی سرورهای شرکت مشتری نصب می شود پکیج سی آر ام سازمانی است.

در ایران پارتنر رسمی مایکروسافت نداریم

یکی دیگر از دلایلی که برای نامناسب بودن استفاده از نرم افزار سی ار ام مایکروسافت ارایه می شود این است که مایکروسافت در ایران پارتنر رسمی ندارد. درست است به دلیل تحریم ها شرکت های ایرانی نمی توانند مجوز پارتنری مایکروسافت را دریافت کنند. ولی دانش نصب، توسعه، سفارشی سازی و استقرار سی آر ام را که می توانند به دست آورند. کسی یادگیری را تحریم نکرده است. از طرفی اگر قرار باشد نبودن پارتنر رسمی یک کمپانی خارجی در ایران دلیلی بر عدم استفاده از محصولات آن باشد. پس باید همه محصولات نرم افزاری خارجی اعم از اوراکل، SQL , … را به همین دلیل کنار گذاشت و آن دوست عزیز هم احتمالا کد نرم افزار سی ار ام خودش را با ویرایشگر متن لینوکس می نویسد نه با ویژوال استودیو مایکروسافت.

هزینه های استفاده و نگهداری از سی آر ام مایکروسافت زیاد است

گفته می شود چون برای استفاده کارآمد از سی آر ام مایکروسافت نیاز به فارسی ساز و آموزش است لذا هزینه های استفاده از این نرم افزار زیاد است. ما با اینکه استفاده از نرم افزار سی آر ام مایکروسافت هزینه دارد موافقیم ولی با اینکه هزینه زیادی دارد موافق نیستیم. برای استفاده از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری مایکروسافت دو راه حل وجود دارد. شما می توانید به صورت ابری از سی ار ام در کلود اورست استفاده کنید که قیمت های آن در صفحه سی ار ام قابل مشاهده است. و یا از آن بر روی سرورهای خودتان استفاده کنید که هزینه فارسی ساز و نصب را به همراه خواهد داشت.  که جهت اطلاع از قیمت این روش می توانید با واحد فروش ما تماس بگیرید.

آموزش نیز گزینه ای اختیاری است مانند آموزش همه نرم افزارهای دیگر که بسته به انتخاب مشتری می تواند با مبلغ اندکی فیلم آموزشی را از اورست خریداری کند و یا درخواست دوره آموزشی در محل شرکت خود را داشته باشد.

از آنجا که دانش سی ار ام مایکروسافت یک دانش جهانی است و شرکت های مختلف چه در ایران و چه به صورت بین المللی در حال کار بر روی این محصول می باشند. لذا شما می توانید بخش زیادی از دانش نگهداری از سی ار ام را بیاموزید و در موارد خاص از اینترنت یا مشاورین و یا شرکت های مختلف کمک بگیرید. و این نه تنها قدرت انتخاب و چانه زنی شما را افزایش می دهد بلکه در مجموع باعث کاهش هزینه های شما می شود.

چون به Source Code نرم افزار دسترسی نداریم، سفارشی سازی سخت است

برای پاسخ به این عنوان نیاز است کمی در مورد روال تولید نرم افزار و تفاوت آن بین شرکت های کوچک و بزرگ توضیح دهیم. بعد از تحلیل و طراحی، نرم افزار معمولا با یک زبان برنامه نویسی تولید می شود. و شرکت هایی که مشتریان زیادی را برای محصول خود متصور هستند و یا سابقه آنها نشان از آن دارد که محصولات با کیفیتی تولید می کنند و تعداد زیادی مشتری خواهند داشت، تلاش می کنند نرم افزار خود را به گونه ای طراحی و تولید کنند که از تنظیمات و انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشد تا ناچار نشوند بر اساس خواسته هر مشتری کد نرم افزار را تغییر دهند. زیرا اگر قرار باشد بنا به خواسته یک مشتری کد را تغییر دهیم یعنی از آن لحظه به بعد به لحاظ سورس کد دو نسخه داریم. و اگر همین روال را برای چندین مشتری تکرار کنیم خیلی زود مدیریت سورس کد از دست ما خارج می شود و عملا امکان ارتقا محصول برای همه مشتریان فراهم نخواهد بود.

اما شرکت های بزرگتر مانند مایکروسافت تلاش می کنند با قراردادن ابزارهایی چون فرم ساز، گزارش ساز، موتور گردش کار و تنظیمات مختلف، نرم افزارهای خود را به گونه ای تجهیز کنند تا امکان سفارشی سازی نرم افزار بنا به درخواست مشتری و بدون تغییر کد وجود داشته باشد. علاوه بر این موارد با ارایه SDK و API های لازم امکان اضافه کردن امکانات جدید از طریق برنامه نویسی و یا اتصال به نرم افزارهای دیگر را نیز فراهم می کنند.

لذا دقیقا بر عکس آنچه ادعا شده است سفارشی سازی نرم افزار سی ار ام مایکروسافت به دلیل وجود ابزارهای مختلف سفارشی سازی در سطوح مختلف اعم از کاربر تا برنامه نویس امکان پذیر است. و نه تنها عدم دسترسی به کد، یک نقص نیست بلکه مزیتی است که باعث می شود ضمن برخوداری از امکان سفارشی سازی، به راحتی نیز به نسخه های بالاتر ارتقا دهید.

و البته دست شما برای انتخاب پیمانکار برای توسعه و سفارشی سازی سی آر ام باز است و محدود و مجبور به کار با یک شرکت مشخص نمی شوید.

CRM مایکروسافت یک محصول آماده نیست و صرفا یک بستر است

چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است. پیشنهاد می کنیم با ثبت درخواست دمو نرم افزار سی آر ام نسخه فارسی شده سی آر ام مایکروسافت را مشاهده کنید و خود قضاوت کنید که این ادعا صحیح است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *