سرویس ابری CRM در ایران

در این مطلب در خصوص نگرانی های موجود در رابطه با سرویس های ابری و به خصوص نرم افزار CRM آنلاین در ایران صحبت می کنیم. در این مطلب مثال موردی ما نرم افزار CRM مایکروسافت است که هم می توان آن را در سرور داخلی شرکت نصب و مورد استفاده قرار داد و هم می توان آنرا در سرویس کسب و کار آنلاین اورست به صورت ابری استفاده کرد.

قیمت کدام روش مناسب تر است

البته این موضوع کاملا بدیهی است که قیمت نرم افزار CRM در سرویس ابری بسیار مقرون به صرفه تر از نسخه محلی آن است. اما در ایران که عملا برای خرید لایسنس نرم افزار CRM مایکروسافت هزینه ای پرداخت نمی شود، طرح این سوال منطقی است. از دید مشتری می توان نرم افزار CRM مایکروسافت را بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای نصب کرد و از آن استفاده نمود. در صورتی که استفاده از همین نرم افزار در سرویس ابری اورست مستلزم پرداخت هزینه است.

هر چند قبلا در مطلبی با عنوان “چقدر صرفه جویی می کنم؟” به این سوال پاسخ داده ایم. اما در اینجا و به جهت یک کاسه شدن کل موارد مجددا به صورت مختصر به این مورد اشاره می کنیم. برای نصب و استفاده از نرم افزار CRM در سرور محلی نیاز به یک سرور، شبکه، مجازی سازی، فارسی ساز و تقویم شمسی نرم افزار CRM است که حداقل قیمت برای موارد ذکر شده حدود ۱۰ میلیون تومان است که علاوه بر آن سالانه حدود ۲ میلیون تومان نیز هزینه پشتیبانی شارژ شرکت می شود. حال این هزینه را مقایسه کنید با مبلغ حدود ۱ میلیون تومان استفاده از کلیه امکانات CRM به زبان فارسی با تقویم شمسی و پشتیبانی رایگان در سرویس کسب و کار آنلاین اورست.

اینترنت در ایران پایدار نیست

همه ما می دانیم که در ایران هنوز زیرساخت های اینترنت مطلوب نیست و بعضا ارتباط اینترنت قطع می شود. اما شما می توانید با تجهیز شرکت خود به دو یا سه اینترنت متفاوت مثلا وایمکس، و ADSL از دو تامین کننده مختلف و یا حتی ارتباط point to point با یک تامین کننده اینترنت احتمال قطعی اینترنت را به صفر برسانید. که البته هزینه های این کار نسبت به هزینه های عنوان شده در سوال قبلی بسیار کمتر است.

سوء استفاده شرکت ارایه دهنده سرویس از اطلاعات

این موضوع صد البته نگرانی به جایی است. ولی آیا راه مقابله با آن استفاده از سرویس محلی است؟ بیاید از زاویه دیگر به موضوع نگاه کنیم. شما با کمک یک پیمانکار حقیقی یا حقوقی نرم افزار CRM مایکروسافت در سرور محلی خود نصب می کنید. و پشتیبانی آن را به شرکت یا شخصی که نصب را انجام داده می سپارید. حال فرض کنید مشکلی برای نرم افزار CRM ایجاد شده که نیاز به کمک پیمانکار دارید. آیا پیمانکار نمی تواند اطلاعات شما را بردارد؟ قطعا می تواند.پس این نگرانی مختص CRM ابری نیست و همیشه وجود دارد. و اتفاقا وقتی شدیدتر می شود که شما به جای یک شرکت حقوقی با یک شخص حقیقی کار می کنید. اما راه حل چیست؟ راه حل تحقیق در مورد شرکت ارایه دهنده سرویس، عقد قرارداد و درج بندهایی برای رفع این نگرانی در قرار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *