نکاتی که قبل از خرید نرم افزار CRM باید به آن توجه کنیم

ضرورت داشتن یک نرم افزار CRM خوب برای مدیریت ارتباط با مشتریان برای همه روشن است و هیچ صاحب کسب و کاری نیست که به این امر واقف نباشد. اما توجه به چند نکته قبل از خرید نرم افزار CRM بسیار مهم است.

۱- چه کسی این نرم افزار CRM را طراحی کرده است؟

آیا این نرم افزار توسط چند برنامه نویس که دید روشنی از بازار و اصول کسب و کار ندارند طراحی شده است. یا توسط شرکتی مانند مایکروسافت که مشاورانی از همه مشاغل در اختیار دارد و از تمام دنیا بازخورد می گیرد. زمانی این موضوع برای شما روشن می شود که مدتی از نرم افزار CRM استفاده کنید و ایده ها و نیازهای جدیدی برای شما بوجود آید و ببینید که قبلا در نرم افزار پیش بینی شده است یا خیر؟

۲- آیا با خرید این نرم افزار CRM به شرکت فروشنده آن وابسته می شویم؟

خرید نرم افزار با خرید خیلی چیزهای دیگر متفاوت است. زمانی که شما یک نرم افزار می خرید و از آن استفاده می کنید وارد یک رابطه طولانی مدت با تولید کننده نرم افزار شده اید. اگر تولید کننده نتواند با شما رشد کند خیلی زود نرم افزار CRM شما از رده خارج خواهد شد و باز مجبور می شوید دوباره و دوباره هزینه کنید. لذا نرم افزاری را انتخاب کنید که بتوان روی تولید کننده آن حساب باز کرد. و این به معنای وابستگی نیست.

۳- علاوه بر قیمت این نرم افزار CRM چقدر باید برای سرور و دیگر تجهیرات جانبی هزینه کنیم؟

زمانی که شما یک نرم افزار CRM و به طور کلی یک نرم افزار را خریداری می کنید علاوه بر قیمت نرم افزار باید هزینه های دیگری که برای استقرار و استفاده از نرم افزار نیز لازم است را در نظر داشته باشید. مبلغ سخت افزار، مبلغ سربار خدمات کارشناس IT شرکت برای این نرم افزار، مبلغ پشتیبانی شرکت تولید کننده و هزینه های دیگر. باید در نظر داشت که قیمت تمام شده نرم افزار CRM برای شما چقدر است؟

۴- هزینه پشتیبانی این نرم افزار CRM چقدر است؟

حتما قبل از خرید نرم افزار CRM در خصوص قیمت پشتیبانی آن نیز سوال کنید. زیرا حکایت برخی فروشندگان نرم افزار حکایت آن شخصی است که خر خود را به بازار برد و می گفت به یک سکه می فروشم همه اطراف او جمع شدند و گفتند ما خریداریم ولی گفت این خر فقط همراه گربه ی من به فروش می رسد که قیمت گربه ۱۰ سکه است.

۵- اگر قیمت خدمات برای سال بعد به یکباره چند برابر شد چه کار کنیم؟

برای نرم افزارهای CRM که به صورت ابری ارایه می شوند. باید در نظر داشته باشیم که قیمت سال اول آنها با قیمت سالهای بعد تفاوت عجیبی نداشته باشد. لذا حتما از فروشنده در این خصوص سوال کنید و در نظر داشته باشید که اگر زیر حرفش زد و قیمت را بالا برد آیا شما راهکار جایگزینی دارید یا ناچار خواهید بود با او ادامه دهید.

در سرویس ابری اورست نرم افزار CRM مایکروسافت ارایه می شود و شما با قیمت معقول یکی از بهترین نرم افزارهای CRM دنیا را در اختیار می گیرید و به هیچ وجه به شرکت فروشنده نیز وابسته نخواهید بود چون کافی است نسخه پشتیبان نرم افزار CRM را دریافت کنید و روی هر سروری حتی سرور محلی خود آن را بازیابی و از آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *