نرم افزار CRM چیست؟

everest

از دید مایکروسافت نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری یا نرم افزار CRM، نرم افزاری است با هدف مکانیزه کردن فعالیتهای فروش، بازاریابی و خدمات پس از فروش. اگر بخواهیم این تعریف را باز کنیم می توان چنین گفت که مدیریت ارتباط با مشتری از فعالیتهای بازاریابی که قبل از خرید انجام می شوند تا فروش و فعالیتهای پس از فروش که برای حفظ مشتری و افزایش رضایت وی انجام می شود را در بر می گیرد.برای اینکه بتوانیم راحتتر توضیح دهیم بهتر است ادامه مطلب را بر پایه یک مثال پیش ببریم.

شما صاحب یک شرکت بازرگانی هستید که در رابطه با واردات تجهیزات کامپیوتری فعالیت می کنید. مشتریان شما از صاحبین مغازه های فروش لوازم کامپیوتر تا توزیع کنندگان در سراسر کشور می باشند. فرض می کنیم که شما نرم افزار CRM ندارید. نمی توانیم بگوییم شما CRM ندارید چون انجام فعالیتهای روزمره کسب و کار بخشی از یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری است. اما فرض می کنیم شما به نرم افزار CRM اعتقادی ندارید و به نظر شما همه کارها را می شود به صورت دستی و مبتنی بر حافظه و نهایت دست نوشته های پراکنده انجام داد!

مشکلات نداشتن نرم افزار CRM
با همان فرضی که داشتیم به ذکر چند نمونه از مشکلاتی می پردازیم که در اثر نداشتن نرم افزار CRM برای شما و کسب و کار شما پدید می آید.

- زمانی که شما به سوابق مذاکرات خود با مشتریان دسترسی ندارید عمده تصمیم ها بر مبنای احساس و اطلاعات چند روز اخیر صورت می گیرد که صد البته همیشه تصمیم های درستی نیستند.

- شما همه کارهای شرکت را به تنهایی انجام نمی دهید، و پرسنل شما ممکن به اندازه شما حافظه خوبی برای ادامه مذاکره با مشتریان نداشته باشند.

- ریسک ترک کار پرسنل برای شما بسیار بالا خواهد بود زیرا تمامی اطلاعات در مورد مشتریانی که با آن فرد مذاکره کرده اند با رفتن آن فرد از بین می رود.

- با افزایش تعداد مشتریان ناچار خواهید شد پرسنل بیشتری استخدام کنید تا بتوانند فعالیتهای مرتبط با مشتریان را پی گیری کنند و این یعنی افزایش هزینه و کاهش سود.

و بسیار مشکلات دیگر که گمان نمی کنیم نیازی باشد ادامه دهیم.

چرا نرم افزار CRM لازم دارم؟
با توجه به آنچه در بالا ذکر شد نرم افزار CRM یکی از نیازهای اصلی همه کسب و کارهای خصوصی است. شما با نرم افزار سی آر ام انظباط کاری خود را افزایش می دهید. برای مشتری های خود پرونده تشکیل می دهید و سوابق مذاکرات، خریدها، انصراف ها و ... را در آن به دقت و به مرور زمان ثبت و نگهداری می کنید. تصمیم ها، تخفیف ها بر مبنای اطلاعات صورت می گیرد نه احساس فرد مذاکره کننده و البته مزایای دیگر که برای حفظ شرط کوتاهی مطالب از آن می گذریم.


کدام نرم افزار CRM بهتر است؟
حال که به مزایای داشتن نرم افزار CRM پی بردیم، سوال بعدی این است: کدام نرم افزار سی آر ام را تهیه کنیم تا کمکی باشد برای گردش سریعتر و بهتر چرخ کسب و کار نه بار اضافی. پیشنهاد ما استفاده از نرم افزار CRM مایکروسافت است. چرا؟ به 1000 دلیل که البته ده مورد آن را اینجا ذکر می کنیم:

1- ذخیره سازی و نگهداری تمامی اطلاعات مشتریان در یک محل
2- فراهم کردن امکان شناخت رفتار مشتریان
3- افزایش امنیت در ذخیره سازی و دسترسی به اطلاعات مشتریان
4- راه اندازی و استفاده از آن ساده و سریع است
5- همراه با رشد و توسعه کسب و کار شما، Microsoft CRM نیز رشد می کند
6- امکان ارسال و دریافت فاکس را بدون نیاز به دستگاه فاکس فراهم می کند
7- نگهداری از آن آسان است
8- انعطاف پذیری بالایی برای هماهنگ شدن با نیازهای سازمان شما دارد
9- ابزارهای مناسبی برای انتقال اطلاعات موجود به Microsoft CRM در اختیار قرار می دهد.
10- قیمت آن به نسب ارزش افزوده ای که برای کسب و کار شما ایجاد می کند بسیار ارزان است.

نظرات (2) -

 • پناهی
  CRM ماکروسافت نسبت به CRM های بومی، ظاهرا بسیار سخت است وکار با آن دشوار؟!
  • مجتبی
   نرم افزار CRM مایکروسافت جزو سه نرم افزار اول مدیریت ارتباط با مشتری مطرح دنیا است و در تمام دنیا و توسط شرکت های مختلف استفاده می شود. رابط کاربری نرم افزار CRM مایکروسافت به صورت ریسپانسیو طراحی شده است و در کامپیوتر، تبلت و موبایل به درستی نمایش داده می شود و قابل استفاده است.
   از طرفی طیف وسیع قابلیتها و امکانات در نرم افزار سی آر ام باعث شده است تا با انعطاف پذیری بالا جوابگوی نیاز همه نوع کسب و کاری باشد.
   CRM های بومی معمولا فقط بخشی از این امکانات را پوشش می دهند و لذا ساده تر به نظر می رسند.

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS