مایکروسافت پروجکت سرور چیست؟

project

مایکروسافت آفیس پروجکت سرور یک راهکار مدیریت پروژه است که توسط شرکت مایکروسافت تولید شده است. این راهکار از مایکروسافت شیرپوینت به عنوان زیرساخت استفاده می کند و از مایکروسافت پروجکت (MSP) به عنوان رابط کاربری محیط دسکتاپ (ویندوز) پشتیبانی می کند. همچنین می توان از طریق مرورگر به نسخه تحت وب پروجکت به نام PWA متصل شد.

بررسی اجمالی

مایکروسافت قابلیتهای پروجکت (MSP) را با ارایه پروجکت سرور و نسخه تحت وب پروجکت به نام PWA به شکل چشم گیری گسترش داد. مایکروسافت پروجکت سرور اطلاعات پروژه ها را در یک پایگاه داده SQL مرکزی ذخیره سازی می کند و از دسترسی غیر مجاز و خرابی های احتمالی محافظت می نماید. کاربر ادمین پروجکت سرور می تواند میزان دسترسی کاربران را کنترل و مدیریت کند.

مرکز پروژه امکان گزارش گیری از اطلاعات پروژه های یک سازمان را در سطح پروژه فراهم می کند. مدیران پروژه می توانند وارد جزییات یک پروژه شوند. امکان تعریف فیلد سفارشی سازمانی برای وظایف، پروژه ها و منابع وجود دارد. (این امکان در مایکروسافت پروجکت (MSP) نیز برای یک پروژه وجود داشت.)

مدیر پروژه نیاز دارد بتواند وظایف پروژه را بین اعضای تیم توزیع کند و در خصوص طرح های پروژه با آنها تعامل نماید. توزیع وظایف پروژه بین اعضای تیم از طریق صفحه نخست PWA انجام می شود. اعضای تیم می بایست آخرین وضعیت وظایفی که به آنها محول شده است را به اطلاع مدیر پروژه برسانند. مایکروسافت پروجکت امکان تعامل الکترونیکی بین اعضای تیم و مدیران پروژه را فراهم کرده است و اعضای تیم می توانند وضعیت وظایف شان را از طریق PWA و لیست وظایف من و یا برگه کار (time sheet) به روز نمایند.

امکان آنالیز حجم کار قابل انجام توسط منابع پروژه، هم در سطح پروژه و هم در سطح منبع در "مرکز منابع" مایکروسافت پروجکت سرور فراهم شده است. این قابلیت سازمان ها را قادر می سازد منابع مورد نیاز در آینده را پیش بینی کنند و از منابع موجود به شکل موثری استفاده نمایند.

تعریف نماها در PWA نسبت به مایکروسافت پروجکت (MSP) بسیار ساده تر و قوی تر شده است. پروجکت سرور سفارشی سازی های مربوط به تقویم ها، نماها، جدول ها، فیلترها و فیلدها را در یک ناحیه جامع سازمانی (Enterprise Global area) ذخیره سازی می کند و هر بار که کاربران پروجکت (MSP) را مجددا باز کنند آخرین نسخه ذخیره شده در این ناحیه  سازمانی را دریافت میکنند و بدین ترتیب از تغییرات ناخواسته در استاندارد سازیهای سازمانی محافظت می شود.

برای هر پروژه منتشر شده در پروجکت سرور یک فضاری کاری پروژه ایجاد می شود. فضای کاری پروژه یک تیم سایت از شیرپوینت است که اعضای پروژه می توانند مستندات، مشکلات و ریسکهای پروژه را در آن به اشتراک گذارند.

 

تاریخچه

نسخه های ارایه شده از پروجکت سرور از ابتدا تا کنون شامل موارد زیر است:

2000 - مرکز پروژه

2002 - پروجکت سرور 2002

2003 - آفیس پروجکت سرور 2003

2007 - آفیس پروجکت سرور 2007

2010 - پروجکت سرور 2010

2013 - پروجکت سرور 2013

2013 - پروجکت آنلاین (نسخه ابری)

2016 - پروجکت سرور 2016 / پروجکت آنلاین

 

پروجکت سرور 2007

در معماری پروجکت سرور 2007 نسبت به نسخه های قبلی تغییرات مشخصی ایجاد شد.

نسخه 2003 از پروجکت سرور از ODBC برای اتصال به سرور استفاده می کرد. که برای شبکه هایی با پهنای باند کم و یا تاخیر شبکه زیاد مشکل ایجاد می نمود.

در نسخه 2007 پروجکت سرور از SOAP برای ارتباط با سرور استفاده شد. اگر چه این روش برای شبکه هایی با پهنا باند کم و یا تاخیر زیاد مناسب بود، اما باعث ایجاد پیچیدگی های جدیدی شد که بایستی توسط مدیر سیستم کنترل می شد. به صورت مشخص یک job در صف اجرا می توانست باعث بلاک شدن دیگر jobها شود و مانع از کامل شدن آنها گردد. وجود صف ها در پروجکت این مزیت را داشت که کاربر می توانست از کش محلی استفاده کند. بدین معنی که در زمانی که به سرور وصل نبود نیز می توانست روی پروژه کار کند.

نسخه 2007 پروجکت سرور دارای 14 مکعب OLAP بود که برای تحلیل داده ها مورد استفاده قرار میگرفت و این یک بهبود بزرگ نسبت به نسخه 2003 بود که تنها یک مکعب OLAP داشت.

 

پروجکت سرور 2010

مایکروسافت پروجکت سرور 2010 ریبون را به رابط کاربری اضافه کرد. ریبون ها در دیگر محصولات آفیس مانند مایکروسافت پروجکت (MSP) و PWA نیز قرار گرفتند. از دیگر قابلیتهای این نسخه می توان به پروجکت پورتفولیو سرور ( Project Portfolio Server) نیز اشاره کرد که ترکیبی از نمای "خط زمان" و نمایش گرافیکی از وظایف کلیدی و مایل استون های پروژه ها است. نمای دیگری که به مدیریت منابع پروژه کمک می کند برنامه ریز تیم(Team Planner) نام دارد که نمای گرافیکی از وظایف منتسب شده به منابع را نمایش می دهد. برنامه ریز تیم وظایف زمانبندی نشده و منتسب نشده را نیز نشان می دهد.

در این نسخه دو تغییر در نام پروجکت سرور نیز ایجاد شد. عبارت "آفیس" از ابتدای نام پروجکت سرور برداشته شد. و "Project Web Access" به "Project Web App" تغییر نام داده شد. که البته همچنان مخفف آن یعنی PWA بین کاربران رواج دارد.

 

پروجکت سرور 2013

تغییرات اساسی در نسخه 2013 شامل افزایش کارهایی قابل انجام توسط نسخه وب البته ساده سازی استفاده از سیستم بود:

- در این نسخه از شیرپوینت 2013 به عنوان زیرساخت استفاده شد. رابط کاربری نسخه وب پروجکت (PWA) به صورت مدرن طراحی شد.

- معماری پایگاه داده تغییر داده شد و به جای استفاده از 4 دیتابیس از یک دیتابیس با 4 شما schema استفاده شد. به این صورت که چهار ناحیه ذخیره سازی (پیش نویس، منتشر شده، گزارشات و آرشیو) به یک ناحیه ذخیره سازی با یک فیلد مشخص کننده وضعیت جایگزین شدند. این تغییر معماری باعث کاهش هزینه های مدیریت پایگاه داده شد و همچنین نسخه وب پروجکت دیگر محدود به پروژه های منتشر شده نمی شد.

- امکان استفاده مستقیم از گزارشات از طریق آدرس URL آنها فراهم شد. و دیگر نیازی به مراجعه به رابط کاربری پروجکت برای استفاده از گزارشات نبود.

- به دلیل استفاده از زیرساخت شیرپوینت، کاربرانی با نقش SysAdmins و اعضای تیم پروژه برای مشاهده اطلاعات پروژه و مدیریت دستری کاربران نیازی به استفاده از پروجکت ندارند.

پروجکت سرور 2013 و مایکروسافت پروجکت 2013 با نسخه های قبلی پروجکت سرور همخوانی ندارند. پروجکت سرور 2013 فقط مایکروسافت پروجکت پرو 2013 را پشتیبانی می کند و مایکروسافت پروجکت پرو 2013 فقط به پروجکت سرور 2013 متصل می شود.

 

پروجکت سرور 2016

نسخه منتشر شده از پروجکت سرور 2016 خیلی مشابه با نسخه 2013 این محصول است. در این نسخه مایکروسافت تمرکز ویژه ای روی مدیرت منابع داشته است. تا قبل از این نسخه مایکروسافت پروجکت دارای امکان برنامه ریزی منابع برای مدیران تیم بود، اما مزایای آن محدود بودند. در نسخه 2016 پروجکت قابلیتی به نام Resource Engagements معرفی شده است که برای پشتیبانی بهتر از تعامل بین مدیران پروژه و مدیران تیم طراحی شده است. همچنین برنامه ریزی منابع از PWA به مایکروسافت پروجکت (MSP) منتقل شده و قابلیتهای آن گسترش داده شده اند.

تا قبل از این نسخه فقط از یک خط زمان در پروجکت سرور پشتیبانی می شد. اما در پروجکت 2016 شما می توانید چندین خط زمان تعریف کنید.

 

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS