آشنایی با مایکروسافت پروجکت سرور

everest

مایکروسافت پراجکت سرور چیست؟ پراجکت سرور یک نرم افزار مدیریت پروژه است که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده، مبتنی بر شیرپوینت بوده و از MSP به عنوان نرم افزار سمت کاربر(Client) استفاده می شود، از مرورگرها نیز برای اتصال به نسخه وب پروژه ها (PWA) استفاده می کند.

داده های مایکروسافت پراجکت سرور به صورت متمرکز در پایگاه داده SQL ذخیره شده و حقوق دسترسی مایکروسافت پراجکت توسط مدیر پروژه با تعریف کاربر و تنظیم سطوح دسترسی مربوطه انجام می شود. یکی از نیازمندیهای مدیران پروژه ها تعریف پلانهای پروژه و ایجاد ارتباط مابین آنها و انتساب وظایف مربوطه بین تیم ها و اعضای تیم هاست.

تمامی وظایف محول شده به اعضای تیم ها در صفحه اصلی از طریق PWA قابل مشاهده بوده و تمام تعاملات افراد نیز از طریق PWA انجام خواهد شد. استفاده از PWA بسیار ساده تر و قابل فهم تر از ساختار مایکروسافت پراجکت است، نماهای مورد استفاده می تواند به استاندارد کردن سیستم و ذخیره تقویم سفارشی شده، مشاهده سایر نماها، جدولها، فیلترها و فیلدها در یک بستر سازمانی گسترده بسیار کمک کرده و کارآمد باشد.

نسخه های ارائه شده برای ویندوز عبارتند از:

 • سال 2000- Project Central
 • سال 2002- Project server 2002
 • سال 2003- Office Project server 2003
 • سال 2007- Office Project server 2007
 • سال 2010- Project Server 2010
 • سال 2013- Project Server 2013
 • سال 2013- پراجکت آنلاین (سرویس ابری مایکروسافت)

در نسخه 2013 تغییرات ایجاد شده بیشتر با هدف افزایش امکانات و تواناسازی مرورگرها برای استفاده آسانتر از ابزار انجام شده است که برخی از آنها عبارتند از:

 • با توجه به ارائه نسخه 2013 بر بستر شیرپوینت 2013، خود PWA یا Project Web App دارای UI(محیط کاربری) مدرن تری شده است و به این ترتیب آموزش پروجکت سرور نیز بسیار آسان تر و کاربردی تر شده است.
 • معماری استفاده از 4 پایگاه داده تبدیل به یک پایگاه داده با 4 الگو (Schema) شده است (در نسخه های پیشین پراجکت سرور از 4 پایگاه داده برای Draft, Published, Reporting, Archived استفاده می شود.) که در نتیجه باعث کاهش فضای مورد نیاز شده و محدودیتهای انتشار پروژه ها را حذف خواهد کرد، این ویژگی به وسیله Flag Setting انجام می شود.
 • گزارش ها به صورت مستقیم در URLها و در Office بدون استفاده از محیط اصلی نرم افزار قابل استفاده هستند.
 • دیگر نیازی نیست که مدیر سیستم و اعضای تیم ها به محیط هر پروژه وارد شوند، به راحتی و با استفاده از یک نمای ساده می توانند تمام موارد اصلی هر پروژه و همچنین مدیریت کاربران را به کمک تنظیم دسترسی گروه ها در شیرپوینت انجام داد، که پیش از این می بایست توسط رابط کاربری PWA انجام می شد.

نسخه پراجکت سرور 2013 و مایکروسافت پراجکت 2013 قابلیت برگشت به عقب (Backward-Compatible) را نداشته و به عبارت ساده تر قابلیت کار با نسخه های پیشین پراجکت سرور را ندارد، به این صورت که پراجکت سرور 2013 تنها از Microsoft Project Pro 2013 پشتیبانی کرده و از طرفی Microsoft Project pro نیز فقط به پراجکت سرور 2013 متصل می شود.

با توجه به امکانات فوق تنها نکته بازدارنده از این محصول قدرتمند قیمت قفل فارسی ساز بالا و نیازمندی به زیر ساخت نسبتاً قوی و همچنین محدودیت در نصب و پیکربندی آن است، که تمام این محدودیتها با استفاده از هاست پروجکت سرور در سرویس ابری اورست مرتفع شده است، لذا برای استفاده از این سیستم به اندازه یک تصمیم فاصله دارید، برای مشاهده پلانهای مختلف و استفاده از سیستم مدیریت پروژه تحت وب به قسمت لیست قیمتها مراجعه نمایید.

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS