نرم افزار CRM چیست؟ اهداف و ضرورت استفاده از CRM [آخرین نسخه]

مدیریت ارتباط با مشتری crm یک سامانه برای مدیریت کلیه‌ی روابط شرکت شما با مشتریان و مشتریان بالقوه است. هدف سیستم سی ار ام ، بهبود روابط تجاری برای رشد کسب‌وکار است. نرم افزار crm به شرکت‌ها کمک می‌کند با مشتریان ارتباط موثری داشته باشند. با کمک سی آر ام می توانید فرایندها را ساده و کارآمد کنید و فروش و سودآوری را افزایش دهید.

زمانی که در مورد CRM صحبت می شود، معمولاً افراد به یک نرم افزار crm اشاره می‌کنند. سی آر ام ابزاری است که به مدیریت اشخاص، مدیریت فروش، مدیریت بازاریابی و غیره کمک می‌کند. امروزه کارشناسان از برنامه crm برای مدیریت روابط در کل چرخه‌ی عمر مشتری استفاده می کنند. چرخه عمر مشتری شامل بازاریابی گسترده، فروش، تجارت دیجیتال و مدیریت خدمات مشتریان است.

ویژگی های مهم یک نرم افزار crm چیست؟ سی آر ام به شما کمک می کند تمرکز خود را منحصرا بر تعاملات با مشتریان حفظ کنید.

این تعاملات عبارتند از:

  • یافتن مشتریان جدید
  • ارتقاء کسب و کار آن ها
  • ارائه خدمات و پشتیبانی در راستای حفظ مشتری

نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری CRM مناسب چه کسب و کارهایی است؟

سیستم CRM به همه واحدها راهی بهتر برای مدیریت تعاملات و روابط خارجی که باعث موفقیت می‌شود، ارائه می‌دهد. این واحدها می توانند واحد فروش، خدمات مشتری، توسعه‌ی کسب‌وکار، جذب نیرو، بازاریابی یا هر سِمَت دیگری باشند.

با برنامه CRM می توانید در یک مکان مرکزی، اطلاعات مشتریان فعلی و مشتریان بالقوه را ذخیره کنید. کارشناسان بازاریابی می توانند فرصت‌های فروش را شناسایی کنند و موارد مربوط به خدمات را ثبت و ضبط کنند. آنها می توانند کمپین‌های بازاریابی را مدیریت کنند. در آخر سی آر ام جزئیات تمام ارتباطات مشتری را در دسترس مدیریت، کارشناسان فروش و بازاریابی قرار می دهد

وقتی مشاهده و دسترسی به داده‌ها آسان باشد، همکاری و افزایش سودآوری ساده‌تر می شود. همه‌ی افراد در شرکت شما می‌توانند داده های کامل مرتبط با مشتری را مشاهده کنند.

داده های مدیریت ارتباط با مشتری شامل موارد زیر است:

  • نحوه‌ی ارتباط با مشتریان
  • چیزهایی که مشتری خریداری کرده‌
  • آخرین باری که مشتری خرید کرده‌
  • طریقه پرداخت
  • و سایر موارد
نرم افزار CRM

مدیریت ارتباط با مشتری CRM به شرکت‌های بزرگ و کوچک کمک می کند با سرعت بیشتری کسب‌وکارشان را توسعه دهند. سی آر ام بویژه به رشد کسب‌وکارهای کوچک کمک می کند. زیرا در این کسب و کارها تیم‌ها به دنبال یافتن راه‌هایی برای خدمت‌رسانی بیشتر با کمترین امکانات هستند.

ضرورت استفاده از نرم افزار CRM برای کسب‌وکار شما چیست؟

سیستم مدیریت ارتباط با مشتری CRM بزرگ‌ترین و برترین نرم‌افزار کاربردی سازمانی است. پیش‌بینی می‌شود هزینه‌های جهانی CRM تا سال ۲۰۲۷ به ۱۱۴.۴ میلیارد دلار برسد.

اگر می‌خواهید کسب‌وکارتان رونق داشته باشد، به یک استراتژی مفید برای آینده‌ی شغلی‌تان نیاز دارید. استراتژی شما باید مشتری محور بوده و به فناوری درست و مناسبی مجهز باشد.

شما حتما برای فروش، اهداف تجاری و سودآوری هدف گذاری کرده اید. اما به دست آوردن اطلاعات بروز و قابل اطمینان در مسیر پیشرفت کار می‌تواند مشکل باشد. فرض کنید داده‌های حاصل از فروش، خدمات مشتری، بازاریابی و نظارت بر شبکه‌های اجتماعی را در اختیار دارید. چگونه این داده ها را به اطلاعات مفید برای کسب‌وکار تبدیل می‌کنید؟

سیستم CRM می‌تواند نمای روشن و واضحی از مشتریان به شما بدهد. شما می‌توانید همه چیز را در یک مکان مشاهده کنید. این مکان یک داشبورد ساده و منعطف است.شما می‌تواند سابقه‌ی قبلی مشتری، وضعیت سفارشات، تمام مسائل مهم خدمات مشتری و موارد دیگر را مشاهده کنید.

در نرم افزار CRM می‌توانید انتخاب کنید کدام داده های مربوط به فعالیت مشتریان در شبکه‌های اجتماعی لحاظ شود. این اطلاعات شامل مواردی است که مشتریان می‌پسندند یا نه، و چیزهایی که درباره‌ی شما یا رقبای شما می‌گویند و به اشتراک می‌گذارند.

بازاریابان می‌توانند از برنامه CRM برای مدیریت و بهینه‌سازی کمپین‌ها استفاده کنند. بهتر است از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری با رویکرد داده محور استفاده شود. در این صورت خط ارتباطیِ فروش یا مشتریان بالقوه‌ی آینده را بهتر شناسایی می شود. در نتیجه کارشناسان بازاریابی و فروش ساده‌تر و دقیق‌تر پیش‌بینی می کنند.

با مدیریت ارتباط با مشتری CRM بهره وری شرکت خود را افزایش دهید

نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری، دید روشنی از هر فرصت یا سرنخ به شما می دهد. سی ار ام مسیر کامل و واضحی از پرسش و پاسخ‌ها تا فروش به شما نشان می‌دهد.

یکی از دستاوردهای استفاده از برنامه CRM حرکت به سمت مشتری مداری است. برای رسیدن به این هدف باید سی آر ام در مدیریت شما فراتر از ابزار فروش و بازاریابی باشد. باید سیستم CRM را در بطن فرایندهای کسب و کار، از امور مالی گرفته تا خدمات مشتری و مدیریت زنجیره‌ی تامین، قرار دهید. با این رویه، نیازهای مشتری در صدر فرایند کسب‌وکار و چرخه‌ی نوآوری قرار می گیرد.

ویژگی نسخه های بروز نرم افزار CRM چیست؟

سیستم‌های CRM از قدیم به عنوان ابزارهای فروش و بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. با این حال خدمات و پشتیبانی مشتری بخشِ در حال رشد CRM است و نقشی اساسی در مدیریت ارتباط جامع دارد.

مشتری امروز ممکن است در توییتر مسئله‌ای را مطرح کند. سپس برای حل آن به صورت خصوصی از ایمیل یا تلفن استفاده کند. با پلتفرم CRM می توانید با پیگیری دقیق و بی‌وقفه، پرسش و پاسخ‌ها را در تمام کانال‌ها مدیریت کنید.

به این ترتیب واحد فروش، خدمات و بازاریابی دید کاملی از فعالیت های مشتری پیدا می کند. درواقع این واحدها می توانند در برنامه CRM با هم مرتبط شوند. و در این شرایط آنها دیدگاه صحیح و مشترکی نسبت به مشتری پیدا می کنند. این امر برای ارائه‌ی تجارب مرتبط و مناسب بسیار مهم و ارزشمند است.

وظیفه و عملکرد نرم افزار CRM چیست؟

با استفاده از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) می توانید اطلاعات مشتریان فعلی و بالقوه را سازماندهی کنید. با این کار روابط محکم‌تری با آن‌ها برقرار خواهید کرد. روند رشد کسب‌وکارتان سرعت بیشتری می گیرد. به این ترتیب مشتریان جدیدی پیدا کرده و در نهایت اعتماد آن‌ها را جلب می کنید.

نرم افزار CRM کارش را با جمع‌آوری داده‌های وب‌سایت، ایمیل، تلفن و شبکه‌های اجتماعی مشتری شروع می کند. شاید به‌طور خودکار اطلاعات دیگری، مانند اخبار اخیر در مورد فعالیت های شرکت را نیز جمع‌آوری کند. همچنین می تواند اولویت های شخصی مشتری در ارتباطات را ذخیره کند. نرم افزار CRM این اطلاعات را سازمان‌دهی می‌کند تا پرونده کاملی از افراد و شرکت‌ها به شما ارائه دهد. بنابراین می‌توانید رابطه‌ی خود با مشتریان را با گذشت زمان بهتر درک کنید.

از زاویه نگاه مشتریان، از سیستم CRM برای مدیریت فعالیت‌ها و تعاملات روزمره با آنها استفاده می‌شود. از منظر بازاریابی، این به معنای درگیر کردن مشتریان بالقوه با پیام مناسب در زمان مناسب است. این امر از طریق کمپین‌ها و مسیرهای بازاریابی دیجیتال محقق می شود. اینگونه نمایندگان فروش دید کاملی نسبت به کانال ارتباطی خود خواهند داشت. در نتیجه سریع‌تر و هوشمندانه‌تر فعالیت کرده و پیش‌بینی دقیق‌تری انجام می دهند. تیم‌های بازرگانی می‌توانند تجارت الکترونیک را به سرعت راه‌اندازی و طبقه‌بندی کنند. کارشناسان خدمات مشتری می‌توانند به نیازهای مشتری از هر مکانی از جمله خانه، محل کار یا دفتر پاسخ دهند.

نحوه‌ی کمک‌رسانی نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری CRM به کسب‌وکار

اتصال سیستم و سیلوهای تجاری

۵۶ درصد از مدیران مشاغل معتقدند که سیلوهای اطلاعاتی سازمانی بر کیفیت تجارب مشتریان فعلی و بالقوه تأثیر منفی می‌گذارند. بله سیلوهای اطلاعاتی مشکل بزرگی هستند. راه حل نرم افزار CRM برای این مشکل چیست؟ وجود یک پلتفرم مشترک برای مدیریت ارتباط با مشتری در تمام مراحل می‌تواند کمک‌کننده باشد. طبق آمار ۸۰ درصد از مدیران کسب‌وکارها از سیستم CRM شرکت خود به‌عنوان منبعی واحد و حقیقی استفاده می کنند. و این استفاده روز به روز بیشتر می شود. از نتایج سی آر ام در رابطه با مشتریان در سراسر بخش‌ها استفاده می‌شود.

حسن اشتراک نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری CRM بین کارشناسان سازمان در چیست؟ کارمندان با ابزارها و داده‌های مناسب می‌توانند ارتباط با مشتری را از کانال های موثر مدیریت کنند. در عین حال به روابط مشتری با سایر بخش‌ها نیز دسترسی دارند. در نتیجه استفاده از سی ار ام همکاری موثر و کارامدی بین کارشناسان بخش های مختلف شکل می گیرد. در نهایت تجربه بهتری برای مشتری فراهم می شود.

شناسایی و دسته‌بندی سرنخ‌ها

نرم افزار CRM به شما کمک می کند راحت و سریع سرنخ‌های جدید را شناسایی و اضافه کنید . سپس می توانید آن‌ها را به طور دقیق دسته‌بندی کنید. با تمرکز بر سرنخ‌های مناسب، واحد فروش می‌تواند فرصت‌های جدی تر را در اولویت قرار دهد. در این مرحله واحد بازاریابی چه می کند؟ سرنخ‌هایی را که نیاز به بهتر شدن دارند شناسایی کرده و آنها را به سرنخ‌های با کیفیت تبدیل می کنند.

با داشتن اطلاعات کامل، دقیق و متمرکز در مورد مشتریان بالقوه، واحد فروش و بازاریابی می‌تواند توجه و انرژی را بر روی کلاینت‌های مناسب متمرکز کند.

نرم افزارهای ارتباط با مشتری CRM توانایی شما در مکان‌یابی، جذب و راضی نگه داشتن مشتری را تقویت می کند.

با سی آر ام هوشمندانه‌تر می فروشید و درآمد خود را هر کجا که باشید، بالا می برید.

شما می‌توانید نحوه‌ی پیدا کردن سرنخ‌ها، بستن معاملات و ساده‌سازی فرایند فروش را در نسخه‌های دمو نرم افزار CRM مشاهده کنید.

در خواست دموی نرم افزار CRM


بالا بردن طول عمر مشتری در کسب‌وکار

با درک بهتر مشتریان، فرصت‌های فروش بیشتری پیش روی خود خواهید داشت. همچنین این شانس را دارید که به واسطه‌ی مشتریان فعلی، مشتریان جدیدی جذب کنید. این کار به شما کمک می‌کند روابط پایدارتر و موثرتری با مشتریان خود داشته باشید.

وقتی دید روشنی نسبت به خواسته های مشتری داشته باشید، مشتریان خود را با خدمات بهتر راضی نگه می دارید. مشتریان راضی قطعاً مشتریان دائمی می‌شوند و طبق برخی مطالعات، مشتریان دائمی ۳۳ درصد بیشتر از بقیه سودآوری دارند.

ارائه‌ی پشتیبانی بهتر برای مشتری

مشتریان امروز در هر ساعت از شبانه روز انتظار پشتیبانی سریع و ویژه‌ای را دارند. CRM می‌تواند شما در ارائه‌ی خدمات با کیفیت‌تر به مشتریان تان توانمند کند.

نمایندگان شما می‌توانند کالاهایی که مشتریان سفارش داده‌اند را مشاهده کنند. آن‌ها به سابقه ارتباطات قبلی دسترسی دارند. در نتیجه خیلی زود با وضعیت مشتری آشنا می شوند و به نیازهای مشتری پاسخ می دهند. با سی ار ام مشتریان شما تجربه خوبی از خدمات، بازاریابی و موارد دیگر خواهند داشت.

بهبود محصولات و خدمات

یک نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری CRM اطلاعات را از منابع مختلف کسب‌وکار شما جمع آوری می‌کند. این قابلیت به عنوان یک وسیله برای گوش دادن به مشتری عمل می کند.

داده های CRM به شما می گوید که احساس و نظر مشتری نسبت به سازمان شما چگونه است. شما می‌توانید با توجه به این اطلاعات، مشکلات و کمبود ها را به سرعت شناسایی می کنید. در نهایت خدمات شما به مشتری بهبود می یابد.

آماده شدن برای موارد پیشِ رو

در هر کاری، مهم‌ترین ابزار برای تیم‌ها وجود یک سامانه مشترک است. چنین بستری به آن‌ها امکان می دهد از هرجایی با هم در ارتباط باشند.

به غیر از عوامل خارجی، انتظارات مشتری باعث پیشرفت کسب‌وکار شما می‌شود. نرم افزار CRM منتخب شما باید مبتنی بر فضای ابری، قابل انعطاف و مقیاس‌پذیر باشد.

چنین نرم افزاری می‌تواند به شما کمک کند سریع و کارآمد باشید و کسب‌وکار خود را فارغ از شرایط، توسعه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *