مساله این است مشتری جدید یا حفظ مشتریان قبلی؟

دوستی داشتم که در مکان پر رفت و آمدی مغازه اغذیه فروشی داشت، هر از چندگاهی که از باب دوستی(نه به عنوان مشتری) سری بهش میزدم، کیفیت پایین مواد مصرفی و نوع خدماتی که به مشتریانش می داد نسبت به قیمتش همیشه برای من جای سوال داشت که چرا با این قیمت گزاف و اینگونه خدمات نامناسب تا این حد مشتری دارد؟

این سوال مدتها ذهن من رو به خودش مشغول کرده بود تا اینکه موقعیتی پیدا شد و پرسیدم، پاسخش خیلی ساده و مشخص بود: “من مشتری محلی ندارم و تمام مشتریان من مسافرین و افراد رهگذر هستند و هر کدام از آنها مگر به اجبار از من خرید نمی کنند” بله پاسخ این دوست من منطقی بود، گرچه نتوانست مدت درازی به کسب و کار خود ادامه دهد.

هدف از این خاطره این بود که یادآوری کنیم در دوران حاضر عصر این سبک تفکر تمام شده، به یاد داریم که در سفرهایمان به شهرهای دیگر همیشه سعی می کنیم از رستوران یا فروشگاهی که خاطره خوشی از آن داریم خرید کنیم و به دوستان خودمون هم همون رو پیشنهاد می دهیم.

طبیعی است هیچکدام از ما نمی خواهیم مانند دوست من عمل کنیم و همگی به دنبال آن هستیم تا جزو فروشگاهها، رستورانها و کسب و کارهای پیشنهاد شده به دیگران باشیم؟

باید توجه داشته باشیم که هزینه به دست آوردن مشتری جدید در هر کسب و کاری حدود ۵ برابر هزینه حفظ و گسترش کسب و کار خود با مشتریان فعلی است، لذا اصل اساسی در هر کسب و کاری توجه به این نکته است که چگونه با راه اندازی کمپین هایی به مشتریان فعلی خود در هزینه بازاریابی به منظور جذب مشتریان جدید صرفه جویی کنیم.

بنا به آمارها در ۴۴% از کمپین ها و فعالیتهای تبلیغاتی تمرکز بر روی جذب مشتری جدید است و تنها ۱۸% این فعالیتها برای مشتریان فعلی است و باز هم ۴۰% از کمپین ها و ۳۰% از آژانس ها بر هر دو گزینه جذب مشتری جدید و حفظ مشتریان به صورت یکسان سرمایه گذاری کرده اند.

بنابراین در شرایط فعلی اقدام عاقلانه افزایش فروش با حفظ رضایت مندی مشتریان فعلی و کاهش در هزینه های تبلیغاتی میسر خواهد بود، همه این موارد تنها زمانی می تواند اتفاق بیافتد که شما آماری دقیق از عملکرد مشتریان خود و تمایلات انها داشته باشید و بتوانید در زمان مناسب برای فروش، محصول خود را ارائه دهید.

به عنوان مثال همانطور که در یکی از ویدیوهای آموزشی شبکه آموزش اورست با عنوان “تجربه کار با ساختار محصولات در نرم افزار CRM مایکروسافت” اشاره شده است زمانیکه مشتری برای خرید موردی مانند تلویزیون به شما مراجعه می کند، شما به راحتی می توانید با پیشنهاد محصولاتی همچون انواع کابلها و یا انواع مختلف تجهیزات جانبی فروش خود را با ایجاد یک حس خوب در مشتری تقویت کرده و افزایش دهید.

همچنین با ارائه طرحهایی همچون به روز کردن تجهیزات قدمی مشتریان وفادار از قبل ارائه خدمات پشتیبانی و گارانتی محصولات هم مشتریان خود را راضی نگاه داریم و هم خود ما نیز سود بیشتر عاید خود کنیم.

همه این استراتژیها و هدفمند سازیها را می توانید با استفاده از محصولاتی همچون سیستم مدیریت ارتباط با مشتری یا همان Microsoft Dynamics CRM تقویت کنید.

برای اطلاعات بیشتر علاوه بر تماس با واحد فروش می توانید در دوره های آموزشی اورست نیز شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *