تاثیر باشگاه مشتریان بر تبلیغات و بازاریابی | کاهش هزینه تبلیغات و ۱۰ مزیت دیگر

اگر بخواهیم باشگاه مشتریان را به زبان ساده توضیح دهیم باید گفت که این باشگاه یا مجموعه از گردآوردن مشتریان یک کسب و کار در کنار هم و ثبت اطلاعاتِ آنها – از سن، جنسیت، محل زندگی تا سلایق و تاریخچه خرید آنها از مجموعه – به وجود می‌آید. از اطلاعات این گروه منتخب که در بانک اطلاعاتی کسب  و کار ذخیره شده است می‌توان برای برنامه‌ریزی‌های مدون استفاده کرد. در این پست قصد داریم از از تاثیر باشگاه مشتریان بر تبلیغات و بازاریابی صحبت کنیم و شما را از مزایای داشتن یک باشگاه مشتریان منسجم با استفاده از یک نرم افزار عالی باخبر سازیم.

ویژگی‌های باشگاه مشتریان

اگر بخواهیم از تاثیر باشگاه مشتریان بر تبلیغات و بازاریابی سخن بگوییم، ابتدا باید با ویژگی‌های این باشگاه آشنا شویم. درست مانند تعریف کلی باشگاه که از گردآمدن گروهی از افراد در زیر یک سقف (چه مجازی و چه واقعی!) به وجود می‌آید، باشگاه مشتریان نیز از مجموعه‌ای از مشتریان وفادار یک برند یا مجموعه تشکیل می‌شود.

اصلی‌ترین ویژگی باشگاه مشتریان این است که این گردآوری هدفمند بوده و برنامه‌های از پیش تعیین شده‌ای را برای مشتریان و مخاطبان خود در نظر دارد. از دیگر ویژگی‌های این باشگاه می‌توان به داشتن ارتباط بر پایه گفتگو، ارزش‌گرا بودن این تشکل در جهت ایجاد منافع مادی و غیرمادی هم برای مشتری و هم برای عرضه کننده کالا یا خدمات است، نام برد.

ایجاد چنین باشگاهی برای هر کسب و کار، می‌تواند یک معامله دو سر بُرد در نظر گرفته شود؛ عرضه کننده کالا یا خدمات با جمع‌آوری اطلاعات مهم از مشتریان خود می‌تواند به سلایق یک جامعه پی ببرد، و از طرفی به اعضای این باشگاه ارزش‌های افزوده‌ای نظیر تخفیف‌های ویژه و این چنینی تعلق خواهد گرفت که هم کسب و کار و هم مشتری راضی خواهند بود.

پیدا کردن شناخت بهتر و دقیق‌تر از جامعه هدف اصلی‌ترین تاثیر باشگاه مشتریان بر تبلیغات و بازاریابی است، چرا که هدف از تبلیغات رسیدن به حداکثر تعداد مشتری و مخاطب است، حال این که با ایجاد باشگاه مشتریان می‌توان از سلایق و نیازهای جامعه باخبر شد و نسبت به آن برای کسب و کار برنامه‌ریزی کرد.


باشگاه مشتریان چیست؟


هدف از تشکیل باشگاه مشتریان دقیقا چیست؟

در ادامه شناخت تاثیر باشگاه مشتریان بر تبلیغات و بازاریابی می‌بایست از هدف یا اهدافی که صاحبین کسب و کارها از تشکیل چنین جمعیتی داشته‌اند باخبر شوید. به طور خلاصه هدف از تشکیل باشگاه مشتریان چیزی نیست جز رسیدن به مخاطب حداکثری و تبدیل مشتریان معمولی به مشتریان وفادار.

اما اهداف تشکیل باشگاه مشتریان را می‌توانیم در چند سرفصل بیان کنیم که در ادامه مطلب آمده‌اند.

شناخت بهتر جامع هدف

شما به عنوان صاحب کسب وکار برای بالابردن تعداد مخاطبین انواع روش‌های تبلیغاتی و بازاریابی را امتحان می‌کنید و بابت آنها هزینه‌های گزافی را هم متقبل می‌شوید. اما یک روش آسان‌تر و بهینه‌تری برای دستیابی به مشتریان بیشتر وجود دارد که از دل همین مشتریان فعلی سرچشمه می‌گیرد. همانطور که گفتیم، مهم‌ترین تاثیر باشگاه مشتریان بر تبلیغات و بازاریابی این است که پروسه دستیابی به مخاطبین بیشتر را کوتاه‌تر و بهینه‌تر خواهد کرد.

کاهش هزینه تبلیغات

تبلیغات و بازاریابی همیشه با هزینه همراه هستند اما در کسب و کارهای اینترنتی و نوین می‌توان با استفاده از باشگاه مشتریان در هزینه‌های جانبی صرفه‌جویی چشم‌گیری کرد. تشکیل باشگاه مشتریان به یک نرم افزار یکپارچه با همه گزینه‌های مناسب نیاز دارد تا ارتباط دو سویه بین کسب و کار و مشتریان آن به خوبی ایجاد گردد. استفاده از این نرم افزار گرچه رایگان نیست، اما با توجه به مزایای آن هزینه‌ آنچنانی نخواهد بود.

با اینکه تبلیغات میدانی – اعم از تبلیغ به روی بیلبردهای شهری، استفاده از ایمیل مارکتینگ، تولید محتوا و استفاده از اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی – بسیار مفید هستند، اما همه آنها از نظر زمانی محدود می‌باشند، به این معنا که پس از گذشت چند هفته از شروع تبلیغْ خیلی سریع فراموش شوند و بازدهی خود را از دست بدهند.

بهره‌بردن از بازاریابی دهان به دهان

قبل از به عضویت درآوردن افراد و دعوت آنها به باشگاه مشتریان باید به این نکته توجه کنید که هر مشتری نباید به عضویت این باشگاه درآید. برای مثال می‌توانید برای عضویت در باشگاه مشتریان کسب و کارتان یک لیمیت یا سقف در نظر بگیرید. می‌توانید برای همه مخاطبین خبرنامه‌ای ارسال کنید و از مزایای عضویت داشتن در باشگاه مشتریان صحبت کنید و در آخر متذکر شوید که افرادی که مقدار خرید مشخصی داشته باشند می‌توانند در این باشگاه عضو شوند.

کاهش هزینه‌های نیروی انسانی

جمع‌آوری اطلاعات از گذشته‌های دور کاری پر زحمت بوده و افراد بسیار زیادی را درگیر خود می‌کرد. اما امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی در تولید و توسعه نرم‌افزارهای کاربردی این فرآیند بسیار راحت‌تر شده است. برای جمع‌آوری اطلاعات ضروری و کاربردی جهت پیدا کردن شناخت بهتر از جامعه هدف، دیگر نیازی به استخدام چندین نفر و چند خط تلفن نیست.


مزیای باشگاه مشتریان چیست؟ هدف از راه اندازی باشگاه مشتریان


نرم افزار باشگاه مشتریان اورست بهترین نرم افزار بومی سازی شده حال حاضر

حالا که با ۴ تاثیر عمده ایجاد باشگاه مشتریان بر تبلیغات و بازاریابی آشنا شدید، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه می‌توان از مزایای چنین باشگاهی بهره برد. همانطور که گفتیم تشکیل باشگاه مشتریان مستلزم استفاده از یک نرم افزار یکپارچه است که با در اختیار گذاشتن ماژول‌ها و پنل‌های جداگانه به مشتریان و صاحب کسب و کار، ارتباط بین این دو را تسهیل بخشد.

نرم افزار باشگاه مشتریان اورست امکانات بی‌نظیری را در اختیار مخاطبین قرار می‌دهد که در ادامه تنها به برخی از آنها می‌توانیم اشاره کنیم:

 • ایجاد گروه‌‌های مختلفِ مشتریان
 • امکان ارسال پیام، امکان تعریف نظرسنجی‌های مختلف
 • امکان تخصیص امتیاز به مشتری با خرید کالای خاص، امکان تخصیص امتیاز به مشتری در مناسبت‌های ویژه
 • امکان تعریف کدهای تخفیف یکبار مصرف یا چندبار مصرف
 • امکان استفاده یکپارچه با سیستم ایمیل مارکتینگ، نرم افزار حسابداری و فروشگاه اینترنتی
 • قابلیت اتصال به سیستم تلفنی سانترال و VoIP
 • امکان ایجاد گروه‌های دیگری در باشگاه مشتریان مانند گروه‌های VIP وCIP
 • امکان ساخت انواع گزارش‌ها
 • مدیریت گردش کار برای اتوماسیون کردن فعالیت‌های مختلف
 • امکان مشاهده موقعیت مشتریان روی نقشه
 • ایجاد تاثیر ملموس باشگاه مشتریان بر تبلیغات و بازاریابی به وسیله کاهش هزینه و سرعت بخشیدن به آن
 • امکان لاگین کردن با شماره موبایل و ارسال کد تایید بدون نیاز به پسوورد
 • امکان ارسال پیشنهادات خاص به یک یا چند مشتری با تعیین زمان ارسال و مدت زمان اعتبار

مزایایی که در بالا ذکر شده است تنها بخش کوچکی از امکانات نرم افزار باشگاه مشتریان شرکت اورست است. بسیاری از کسب و کارها با استفاده از این نرم افزار توانسته‌اند تاثیرات مثبتی بر روند تبلیغات و بازاریابی خود مشاهده کنند، پس چرا شما یکی از آنها نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *